کرم کلاسنت

کرم کلاسنت

ماده موثره فعال در کرم سوختگی و درمان جای زخم کلاسنت، یک درصد عصاره سنتلا آسیاتیکا معادل 4/0 درصد آساتیکوزید است که با فعالتر کردن ساخت کلاژن به تسریع فرایند بازسازی پوست بسیارکمک می‌کند.
خصوصیات سنتلا آسیاتیکا از قدیم در نواحی بومی شناخته شده بود و کرم کلاسنت اولین و تنها محصول دارای ماده سنتلا آسیاتیکا در ایران برای ترمیم سریع‎تر و درمان جای زخم و درمان سوختگی می‌باشد.

کرم سوختگی کلاسنت، حاوی یک درصد سنتلا آسیاتیکا (حاوی۴۰۰ میلی‌گرم آسیا تیکوزید در یک گرم)، اسانس ژرانیوم، اوسرین

شکل کرم کلاسنت:

کرم ۳۰ گرمی %۱ عصاره سنتلا آسیاتیکا با نام تجاری کلاسنت (جهت مصرف موضعی)

سوختگی نوعی جراحت و آسیب فیزیکی است که به دلایل مختلف ممکن است برای ما اتفاق بیفتد. بیشتر سوختگی ها بر اثر تماس با مایعات داغ یا تماس با آتش رخ می‌دهند. آمار سوختگی در بین خانم‌ها و آقایان یکسان است ولی در خانم‌ها بیشتر در هنگام آشپزی و برای آقایان بیشتر در محیط کار اتفاق می‌افتد.

علل سوختگی

سوختگی ها می‌توانند بر اثر تماس پوست با منابع مختلفی همچون آتش، سوختگی با مواد شیمیایی و الکتریسیته، مایعات یا اجسام داغ، سوختگی با بخار آب داغ و …رخ دهد و یا بر اثر قرار گرفتن پوست در معرض آفتاب و یا در دمای خیلی سرد یا دمای خیلی گرم، اتفاق افتد. سوختگی ها بر اثر هر یک از این موارد، از نظر وسعت و شدت باهم متفاوت و دارای درجات مختلفی هستند که در ادامه بیان می‌کنیم.

انواع سوختگی

سوختگی درجات مختلف دارد که این درجات با توجه به عمق سوختگی و لایه‌های پوستی که درگیر شده‌اند و بر اثر سوختگی آسیب دیده‌اند، تفکیک می‌شوند.

سوختگی درجه یک، سوختگی سطحی است که لایه روی پوست را دچار آسیب می‌کند، در سوختگی درجه دوم لایه‌های زیرین پوست هم آسیب می‌بینند. سوختگی درجه سوم همه لایه‌های پوست را درگیر کرده و تخریب می‌کند. سوختگی نوع چهارم هم وجود دارد که از پوست فراتر رفته و بافت‌ها و استخوان‌های بدن را درگیر می‌کند.

تشخیص این درجات باید توسط پزشک انجام گیرد و بعد از مشخص شدن نوع و درجه سوختگی، اقدامات لازم برای درمان سوختگی انجام می‌گیرد.

درمان سوختگی

اگر سوختگی از نوع سوختگی درجه یک بود، ابتدا منبع سوختگی را دور کنید و سپس با آب سرد قسمتی که دچار سوختگی شده است را خنک کنید و با استفاده از کرم سوختگی پوست را ماساژ داده و با باند آن را ببندید.

اگر سوختگی از نوع درجه دو و یا سه بود، حتما به پزشک مراجعه کنید و در مورادی که سوختگی شدید و از نوع درجه چهارم بود ابتدا علائم حیاتی مصدوم همچون، نبض، درجه حرارت بدن و فشار خون او را چک کرده و هرچه سریعتر او را به مراکز درمان سوختگی منتقل کنید.

پیشگیری از سوختگی

بیشتر سوختگی ها قابل پیشگیری هستند و با رعایت نکاات ایمنی و قوانین و مقررات برای استفاده از وسایل خطرناک، می‌توان احتمال ابتلا به آن را کاهش داد. برای مثال با کنترل دمای آب یا دمای هوایی که در آن هستید، یا با نصب سیستم‌های هشداردهنده، رعایت قوانین ایمنی در ساخت ساختمان‌ها و…. می‌توان از وقوعسوختگی پیشگیری کرد.

تاثیر کرم سوختگی

یکی از راه‌های درمان سوختگی که کم هزینه است و روند بهبود را تسریع می‌بخشد، استفاده از کرم سوختگی است. کرم سوختگی حاوی موادی است که اولا ضد باکتریایی بوده و جای سوختگی را از وجود باکتری‌ها و میکروب‌ها پاک می‌کند و دوما با تاثیر بر روی کلاژن‌های پوست، روند بهبود را افزایش داده و مانع از به وجود آمدن جای سوختگی و یا جای زخم بر روی پوست می‌شوند.

تاثیر گیاه سنتلا آسیاتیکا بر سوختگی و درمان جای زخم

استفاده از گیاه سنتلا آسیاتیکا از دیرباز در غرب بسیار متداول بوده است و برای درمان بیماری‌هایی چون اگزما، پسوریازیس و بیماری‌های پوستی، از آن استفاده می‌شده است. تحقیقات زیادی نیز بر روی این گیاه و تاثیر آن در درمان بیماری‌های پوستی انجام گرفته است که نشان می‌دهد این گیاه تاثیر شگفت انگیزی در درمان سوختگی،جای سوختگی، جای زخم، آفتاب سوختگی، گوشت اضافه و … دارد. این گیاه با تاثیراتی که بر روی پوست می‌گذارد، به دلیل داشتن ترپنوئیدها و ساپونین‌ها، سبب کاهش مدت زمان بهبود زخم، افزایش مقاومت کششی پوست و کاهش میزان التهاب زخم می‌گردد.

کرم کلاسنت

کرم کلاسنت اولین و تنها کرمی است که حاوی عصاره گیاه سنتلا آسیاتیکا بوده و به عنوان بهترین کرم سوختگی، درمان جای زخم و سوختگی، درمان گوشت اضافه، آفتاب سوختگی و ….  مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از کرم کلاسنت همچنین بعد از لیزردرمانی‌ها نیز استفاده می‌شود تا اثرات ناشی از آن و تنش‌های پوستی بعد از مو زدایی، تراشیدن و قرمزی پس از لایه‌برداری کاهش یابد.

استفاده از کرم کلاسنت به طور مستمر می‌تواند تاثیرات شگرفی بر روی پوست برجای گذارد. طریقه مصرف کرم سوختگی کلاسنت به این صورت است که یک لایه از کرم را بر روی پوست مالیده و به آرامی ماساژ می‌دهید تا جذب پوست شود، با تکرار این کار روند بهبود را خواهید دید.

کرم سوختگی کلاسنت کرمی موضعی است و نباید با چشم‌ها تماس پیدا کند. در صورت تماس با چشم و یا هرگونه حساسیت، آن را با آب پاک کرده و اگر این حساسیت ادامه پیدا کرد، به پزشک مراجعه کنید. البته این مورد از موارد نادر این کرم است و شما می‌توانید از کرم کلاسنت با خیال راحت استفاده کرده و از تاثیرات آن بهره‌مند شوید.

از بین بردن جای سوختگی

اگر سوختگی ها و زخم ها به‌موقع و به‌درستی درمان شوند، جای کمتری بر روی پوست شما خواهند گذاشت، اما اگر جای سوختگی و یا جای زخم ها بر روی پوست شما باقی ماند، می‌توانید از کرم درمان جای زخم و سوختگی استفاده کنید. راه‌های دیگری برای از بین بردن جای زخم و سوختگی وجود دادرد همچون تزریق ژل، لیزر و … که هر کدام عوارض و مشکلاتی را در پی خواهند داشت، بنابراین استفاده از یک کرم خوب، بهترین گزینه برای از بین بردن جای سوختگی و جای زخم است. کرم کلاسنت ترمیم کننده قوی پوست بوده و با تحریک و بازسازی کلاژن‌های پوست جای زخم و سوختگی را از بین می‌برد.

موارد مصرف:

شکل موضعی عصاره سنتلا آسیاتیکا برای رفع مشکلات جراحات به صورت آتنیک یا هایپروتروفیک و گوشت اضافی پیشنهاد شده است. مصرف موضعی کرم کلاسنت در موارد متوسط یا خوش خیم و همچنین سوختگی‌های خفیف و…. کاربرد دارد.

میزان و روش مصرف:

از کرم سوختگی کلاسنت روزی ۳ تا ۴ بار می‌توان روی موضع استفاده نمود.
این کرم ایجاد لکه نمی‌کند و می‌تواند با آب شسته شود.

مکانیزم اثر

تغییرات در بیوسنتز ترکیبات گوناگون بافت همبند شامل کلاژن و پروتئوگلیکان‌ها که احتمالا باعث استفاده بهتر بافت از مواد غذایی می‌گردد.
طبق مطالعات حیوانی با مواد نشاندار، جذب موضعی ماده موثره خیلی سریع اتفاق می‌افتد. دراین مطالعات، ماده رادیواکتیو بعد از یک ساعت به پیک خود می‌رسد (حدود ۱۹ درصد دوز مصرفی) و تا ۲۴ ساعت نزول می‌کند. بعد از مصرف موضعی، سطح پلاسمایی ماده موثره ناچیز بوده است.

موارد منع مصرف:

استفاه از کرم سوختگی و درمان جای زخم کلاسنت در افراد با سابقه حساسیت به هر یک از مواد تشکیل دهنده و در زخم‌های عفونی و یا غیرعادی و هر گونه مصرف در اطراف ناحیه چشم ممنوع است.

جلوگیری از ایجاد جای زخم، درمان جای زخم و سوختگی با کرم سوختگی رقیب حاوی 1 درصد سنتلا

افزایش کیفیت ترمیم زخم

عدم نیاز به دبریدمان های مکرر و عدم استفاده از آنتی بیوتیک های موضعی (که ترمیم زخم را به تأخیر می اندازند) ، موجب افزایش قابل توجه کیفیت ترمیم زخم ها میشود.

کاهش طول مدت درمان

تسکین سریع التهاب و افزایش رطوبت زخم، به همراه عدم نیاز به دبریدمان، همه از عواملی هستند که موجب افزایش سرعت ترمیم زخم با استفاده از کرم کلاسنت می شوند

50 تا 90 درصد کاهش در هزینه‌های درمان

عدم نیاز به بستری در بیمارستان، روش آسان استفاده از پماد کلاسنت، عدم نیاز به انواع داروها برای کنترل درد و التهاب زخم و عدم نیاز به تجویز پیشگیرانه‌ی آنتی بیوتیک های (پروفیلاکتیک)، همگی از عواملی هستند که موجب کاهش قابل توجه هزینه های درمانی می‌شود.

تسکین سریع التهاب

تسکین سریع التهاب زخم و سوختگی از امتیازات انحصاری کرم کلاسنت است. آرامش روحی بیمار پس از تسکین درد نقش‌ مهمی در طبیعی شدن فعالیت های روزمره بیمار مانند تغذیه، تحرک و…. دارد.

عدم تجویز آنتی‌بیوتیک پروفیلاکتیک

هیچ‌گونه آنتی بیوتیکی برای پیشگیری از ایجاد عفونت به بیمار تجویز نمی‌شود (در صورتی که در زخم عفونتی ایجاد شود پزشک بر اساس نتیجه‌ی ‌ کِشت میکروبی و آنتی‌بیوگرام در مورد تجویز آنتی بیوتیک تصمیم خواهد گرفت).
البته در زخمهای عفونی مصرف کرم کلاسنت توصیه نمیشود

افزایش رطوبت موضعی

این رطوبت به جدا شدن تدریجی لایه های مرده روی زخم کمک می‌کند، همچنین باعث می‌شود که آلودگی های سطحی حین شستشوی زخم با آب، به راحتی جدا و دفع شوند. لذا کاربرد این روش، منجر به کاهش تعداد میکروب ها در سطح زخم می‌شود. در عین حال، جدا شدن تدریجی لایه‌های مرده‌ی زخم باعث می شود که نیازی به برداشتن لایه‌های مرده پوست از طریق تراشیدن (دبریدمان) نباشد و فرد از درد ناشی از آن رنج نبرد.