اسانس زیره

اسانس زیره

نام گیاه شناسی: Cyminum Cuminum

روش معمول استخراج: تقطیر  با بخارآب

قطعات مورد استفاده: دانه

رایحه: بوی تند و تیز زیره

نحوه استخراج : اسانس زیره با استفاده ازطریق سیستم تقطیر با بخار آب استخراج می شود.

ترکیبات شیمیایی: ترکیبات شیمیایی اسانس زیره عمدتا شامل اقلام زیر است:

Cuminic، cymene، dipentene، limonene، phellandrene و pinene اجزاء اصلی شیمیایی اسانس زیره می باشند. این روغن حاوی 32 اسید چرب است که در روغن ثابت شناسایی می شوند. اسید های چرب اصلی موجود در روغن زیره عبارتند از: اسید لینولئیک (٪ 50.2)، اسید اولئیک (19.9٪)، اسید مارگاریک (10.3٪)، اسید سیس -11،14-ایکوس دی دیوئیک (7.7٪) و اسید استاریک (2.5٪) هستند.

اطلاعاتی در مورد اسانس زیره :زیره  گیاه کوچکی است که در اصل در ناحیه مدیترانه یافت می‌شود. برگ‌های گیاه به رنگ سبز پررنگ هستند. ارتفاع آن 20 اینچ است و گل‌های  آن ریز به رنگ صورتی یا سفید هستند. دانه‌ها هم  کوچک و مستطیلی هستند.

 

از این گیاه  در کتاب مقدس یاد شده است و برای خواص گوارشی  از آن استفاده می شود. زیره سبز به عنوان وسیله ای برای پرداخت مالیات توسط فریسی ها استفاده می شده است. اربابان فئودال در قرون وسطی  دستمزد سربازان  را با زیره سبز می پرداختند. این روغن به عنوان درمان برای سردرد توسط مصریان استفاده می شود. زیره سبز به عنوان یک عنصر مهم در غذاهای مختلف مکزیکی و هند ی مورد استفاده است.

موارد استفاده از زیره :

روغن زیره سبز یک محرک است که به عنوان نرم‌کننده، محرک، ضد عفونی‌کننده، ضد سم وآنتی باکتریال به درمان سوهاضمه، نفخ شکم، در سیستم گوارشی کمک می‌کند. برای سیستم عصبی، به عنوان داروی نیروبخش با اثرات سودمند بر خستگی عصبی، میگرن و سردرد عمل می‌کند. روغن زیره یک روغن گرم است که به تسکین دردمفاصل و آرتروز کمک می‌کند.

بهترین ترکیب ها با اسانس زیره:

سنبل، زیره سیاه، بابونه، اسطوخودوس و رزماری.

هشدارها:

در حین بارداری از مصرف بدون مجوز پزشک اسانس زیره ،  اجتناب نمایید. وقتی پوست در معرض نور خورشید قرار می‌گیرد، استفاده از این روغن توصیه شده است ولی بوی قوی آن  می‌تواند باعث تهوع و سردرد شود.